ב-גיימר
 
 
 
 
 
 
 
חדשות 
לאחר הקריסה: AMD רוצה שתכניסו אותה לביתכם 

לאחר הקריסה: AMD רוצה שתכניסו אותה לביתכם

 
חדשות |
 

האם אחרי כמעט עשור שקט, נזכה לקבל תחרות אמיתית לענקיות עיבוד הנתונים והגרפיקה? האם AMD החדשה תחזיר עטרה ליושנה או שמא זו רק עצירה קלה של כדור השלג המגולל על סופה של אימפריה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

במשך שנים היינו עדים ליריבות שהפכה את עולם המחשבים לאחד השווקים התחרותיים ביותר שקיימים בכלכלה העולמית בכלל, ובשוק הטכנולוגיה וההיי-טק בפרט. אנחנו מדברים כמובן על התחרות בין ענקית המיחשוב, אינטל, החברה שהמציאה את מעבדי המחשב (ואל תתבלבלו עם מעבדי הסמארטפונים שמראים מספר ליבות ומהירות ליבה זהות- הם לא מתחילים לדגדג את כוחם של מעבדי המחשב), לבין יריבתה הנצחית, AMD,  שרכשה ממנה את הרישיון לשימוש בתקן שלה.  בשנים האחרונות AMD נעלמה לה ברקע, כך שדור הצעירים החדש בכלל לא מחשיב אותה כמתחרה לאינטל, ודי בצדק. האם ההכרזות האחרונות של החברה יחזירו אותה למפה?

מאז 2011 AMD לא הראתה שום שינוי, אפילו לא קוסמטי (חוץ מחידוש האריזה של ה8350 והוצאת קירור המעבד החדש שלהם- ה-Writh האימתני בשנה שעברה). למעשה, AMD לא איימה על אינטל עוד מאמצע העשור שעבר, וזה עלה לה במחיר עצום של קריסה כלכלית, כשגם הניסיון הכמעט נואש שלה להתחרות בענקית המעבדים הגרפיים העצומה, NVIDIA,(שבעלת נתח שוק כפול משל Radeon) באמצעות רכישת ATI ב-2006 - לא צלח. למעשה כך AMD הצליחה להיכשל בשני השווקים הכי מתפתחים והכי משמעותיים בעסקי חומרת המחשב (זאת אומרת, עד לתחילת עידן הסמארטפונים) .

 

 
AMD
 AMD   צילום: יח"צ 
 

מהחברה, שבמשך שלושת העשורים האחרונים נתנה פייט אימתני ואף לרוב ניצחה את מתחרותיה, נותר רק צל חיוור. במרוצת השנים הפכה AMD, לסג של זומבי, חברה שלא מחדשת ולמעשה רק ממחזרת את המעבדים והמעבדים הגרפיים שברשותה באמצעות שלל שינויים מינוריים שהותירו את המעבדים שלה חסרי כוח וזוללי אנרגיה ביחס למתחרה המרה - אינטל. ומה בנוגעי לשוק המעבדים הגרפים? ובכן, בעוד שהמעבדים הגרפיים של נבידיה מתבססים על ארכיטקטורה חדשה כל שנתיים, ומראים שיפור עצום בכל התקדמות בין דורות, הרי ש-Radeon, המתחרה מבית AMD,  מראה נכון לעכשיו רק מיחזור בלתי פוסק ושיפור קל של בין חמישה לעשרה אחוזים מהדור הקודם (מלבד מעבדי הפ'יג'י- נחזור אליהם בהמשך) ביחד עם צריכת חשמל גבוהה ופליטת חום גבוהה יותר -  לעומת מעבדי NVIDIA חסכוניים שהשאירו את A MDמאחור.

 

לפי הגוף הגדול ביותר שמרכז את אחוזי השימוש בחומרת מחשב, ה- Steam Survey, הרי שהמצב בשוק שחור מאוד ל-AMD: מבחינת אחוזי השימוש במעבדים הגרפיים, נראה כי NVIDIA שולטת בכ-56 אחוז מהשוק, מה שמחוויר את ה-25 אחוזים המסכנים של radeon. אם תהיתם איפה השאר - ובכן הם משתמשים במעבד הגרפי המובנה של מעבדי אינטל, השולט בכ-18 אחוזים מהשוק, מה שמותיר למעבדים המובנים של AMD  פחות מאחוז (למרות שהם בעלי ליבות גרפיקה חזקות יותר מאינטל).

 

בתחום המעבדים המצב עוד יותר עגום עם שליטה ללא עוררין מצד אינטל עם 77 אחוז, מה שמותיר ל-AMD  כ-23 אחוזים - אכן נתונים עצובים לחברה שנחשבה כמובילת שוק לפני עשור. יש לציין שהנתונים המובאים כאן נכונים רק לגבי מחשבים שמותקן עליהם Steam, ולכן התוצאות מדגמיות לגבי שחקני משחקי המחשב אך למרות זאת- ניתן להסיק מהם על שליטתה הבלתי מעורעת של אינטל.

 

 
AMD
 AMD   צילום: יח"צ 
 
 

השינוי?
לאחרונה נושבות רוחות של שינוי בסאניוויל, קליפורניה. במטה של AMD מנסים לשדר אופטימיות, בתקווה שההכרזות האחרונות יהפכו על פיו את הקערה וישבו את ההגמוניה, לפחות במקצתה, לטובתה של הקבוצה האדומה. אז מהם החידושים המדוברים? HBM בתחום הגרפיקה, ומעבדי הZEN שמעוררים את בלוטות הטעם של חובבי הטכנולוגיה בכל העולם. טעימה קטנה מ-HBM קיבלנו שנה שעברה עם סדרת מעבדי הFIJI (או בשמם המסחרי הFURY) שהראתה בצורה די מוצלחת את טכנולוגיה ה-HBM אך הותירה שאריות של טעם מר בפה.


HBM היא טכנולוגיה מהפכנית בתחום עיבוד הגרפיקה. הסבר קל מראה כי כל השיפורים בעשור האחרון בתחום הזה משתייכים להקטנת הטרנזיסטורים, מה שמאפשר יותר טרנזיסטורים על אותה פלטת סיליקון, כשמסביבה יש את שבבי הזיכרון שפועלים במהירויות טיפה מיושנות. טגנולוגיית ה-HBM מחדשת דווקא בכך שהיא מניחה את הזיכרון על הליבה בקומות (בדומה לטכנולוגית ה3DNAND של סמסונג, רק במעבדים גרפיים ולא בזיכרונות במצב נייח). השינוי הזה מאפשר מהירויות עצומות לעומת מה שהיה ניתן היום, ואפילו בהשוואה לזיכרון שNVIDIA השתמשה בו בדור האחרון, שרק שיצא לפני מס חודשים ספורים. מאחר והמרחק בין הליבה לזיכרון הם מינימליים, הרי שהשינוי מעלה את קצב העברת הנתונים כמו גם את הכמות הניתנת להעברה בכל רגע נתון.

 

AMD התנסתה עם הטכנולוגיה הזו בדור הקודם, אך בגלל הגבלות של פיתוח הטכנולוגיה יכלה להשתמש רק ב4 ג'יגה - שזה מספר מגוחך ביחס ל -12 ש-NVIDIA מוכרת ב-Titan x Pascal החדש והמלהיב. בכל זאת, הדור הראשון של HBM הצליח להלהיב ולספק הצצה לעתיד פוטנציאלי של מעבדים מהירים ומלהיבים. נכון לאוגוסט 2016, החברה שיחררה רק את המעבדים הזולים יותר, שמביאים ביצועים אדירים לעומת המחיר אך עדיין לא מלהיבים ומתקרבים למתחרתה.

 

 
AMD
 AMD   צילום: יח"צ 
 

לעומת המעבדים הגרפיים, בתחום העיבוד הכללי - AMD באמת נופלת וחזק. הסיבה הגדולה? בעיקר בגלל דחיות בהוצאת מעבדי ה-ZEN. במשך שנים AMD הייתה ידועה במעבדים חלשים יותר שניסו להתקרב לאינטל בהוספת מספר רב של ליבות חלשות, מה שהפך את המעבדים שלה לסוג של נישה, שמצליחים להתקרב לביצועים של אינטל במספר מועט מאוד של מקרי שימוש נדירים. האם סוף סוף AMD מצליחה להביא את התחרות למגרש הביתי של אינטל? נכון לעכשיו ראינו מעבד אינטל 6900K שרץ על 3 ג'יגה הרץ (נכון זה מתחת למהירות הרגילה שלו) שהתחרה מול מעבד ZEN חדש, גם כן בשלוש ג'יגה הרץ - ושניהם הציגו ביצועים דומים. זאת הצהרת כוונות ענקית מצד AMD שמכריזים על פתיחת חזית חדשה מול אינטל ולא מחפשים יותר להתחבא מאחורי שום תירוץ.

 

אז איך זה יסתיים? אנחנו נצטרך לחכות לתוצאות הרבעון האחרון של 2016, כדי לראות את התמונה המלאה. אבל ההדגמה הזאת, כמה שתראה קטנה לאדם הממוצע -ככה היא גדולה וענקית. בעיקר היא מראה שאפשר לצפות למשהו ( שומו שמיים) מחברה שקשה לשים את שם התואר "מרהיב" ליד המוצרים שלה כבר הרבה זמן.

 

האם זה יהיה הניסיון אחרון של AMD? האם זה יהיה מה שיציל את חברת הענק ויחזיר אותה למרכז השוק? לא ברור, אך זאת בוודאות ההזדמנות האחרונה שלהם לעשות משהו, בשוק ההפכפך וההרסני הזה, בטרם יהפכו להערת שוליים בהיסטוריה.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by