ב-גיימר
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת 
Spore 
 
 Spore - הוא כבר כאן    צילום: EA    
ביקורת |
 
אלעד קפלן

Spore הוא לא המשחק הטוב ביותר בהיסטוריה, אבל גם רחוק מלהיות אכזבת השנה. יותר מכל דבר אחר, Spore מראה לנו לאן יוכל עוד להגיע עולם משחקי המחשב. יצירתו האחרונה של וויל רייט היא בהחלט מוצר מרתק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אל תאמינו לאף אחד שמציג בפניכם דעה נחרצת על Spore, משחק המחשב החדש של Maxis ו-Electronic Arts. זו חבילה ענקית, רבת פעלים, בעלת אפשרויות כמעט אינסופיות. עזבו את מבקרי המשחקים, שכחו את ההתלהבות של המעריצים, התעלמו מתלונות המאוכזבים, נטשו הכל ולכו לרכוש לעצמכם עותק של Spore. זהו אמנם לא המשחק הטוב ביותר בכל הזמנים (כפי שרבים אולי קיוו), אך בהחלט מוצר מרתק עליו אתם מוכרחים לגבש דעה בעצמכם.

מה זה בעצם Spore? באופן יבש ניתן לתאר אותו כסדרה של ארבעה משחקים קטנים ופשוטים, ולאחריהם משחק בניית אימפריה חללית. כל משחק מיצג שלב אחר בתהליך האבולוציוני של גזע היצורים האישי שלכם. השלבים הללו הכרחיים על מנת לקדם את הגזע על פי פועלו בעולם וליצור תחושת הזדהות עם התא הקטן אותו הובלתם מתחילת דרכו בעולם ועד לחקר הגלקסיה. עם זאת, בראש ובראשונה, Spore הוא משחק על יצירה.
 
יקום אינסופי
 יקום אינסופי   
היקום של Spore חסר גבולות. הוא בנוי מהדמיון הפורה של מיליוני שחקנים מרחבי העולם. ניתן להכין יצורים, תחפושות, בניינים, רכבים וחלליות, במבחר עורכים גמישים, שמאפשרים לכל אחד להעניק ליצירותיו סגנון יחודי. היצירות שלכם ושל שחקנים אחרים מאכלסות את העולם ונותנות לו ניצוץ קסום. הן מעניקות ליקום את תחושת האינסופיות, בה הכל אפשרי ורק הדמיון האנושי מכתיב את הכללים.

המפגש עם העושר הרב הזה של יצירה אנושית מרהיבה מהווה את הסיבה האמיתית לחקור את הכוכבים. במהלך הדרך תפגשו בין השאר מפלצות אימתניות הלקוחות מתוך חלום בלהות של יוצר עלום שם, חיקויים של מבנים מפורסמים מרחבי כדור הארץ ורכבים דמיוניים מתוך מיטב סרטי המדע הבדיוני. הצפייה בבריאות הווירטואליות הללו צצות לחיים היא, ללא ספק, אחד הרגעים המיוחדים בתולדות תעשיית המשחקים.

 

הטורף והנטרף

 
את הדרך התחלנו אני ויהוגמגמש 'מושמוש' לוינשטיין, טורף ירקרק קטן, עמוק בתוך האוקינוס הסוער. השלב התאי מתגלה מהר מאוד כאבן חן קטנה. המטרה היא לטרוף מבלי להטרף על ידי דגים גדולים מכם. בכל פעם שתבלעו מספיק אוכל, בין אם מדובר בדגים שכנים או בצמחים מזינים, תגדלו ותגלו כי הדגים מהם ברחתם עד לפני רגע נראים לפתע אכילים. עם זאת תמיד יש דג גדול יותר, שאורב מאחורי הפינה, ממתין לחתיכה עסיסית של מושמוש ירקרק. לאחר כשעה של קרבות עם דגים עוקצניים, שדרוגים מרובים למהירות ולעיצוב החיצוני, מושמוש הצמיח רגליים והוביל את כל משפחת לוינשטיין אל החוף.

שלב היצורים הוא ההזדמנות הטובה ביותר לצפות ביצירות של אנשים אחרים, אך הוא גם השטחי ביותר מבחינת מרחב האפשרויות. המטרה היא להתרוצץ ממקום למקום, לחבור ליצורים אחרים על ידי שירה וריקוד או לחילופין לזנק עליהם באגרופים ולטרוף את בשרם. ברחבי העולם פזורים חלקי גוף שונים, בהם ניתן לשדרג את יצוריכם. מהרגע שדרך על הקרקע, מושמוש האב הוליד שושלת חדשה של מושמושים קטנים בעלי עיניים, אוזניים, ידיים, כנפיים ואף ארוך, כיאה ליהודים טובים.

לאחר ניסיונות מתישים להתחבב על שאר היצורים בעולם, מושמוש הגיע למסקנה שאלימות היא הדרך העדיפה וזינק עם ציפורניו על דמוי-פינגווין-ורוד-עם-עיניים-בגב, לצידו הוא שר ורקד עד לפני דקות ספורות. תוך זמן קצר היינו בדרך להקמת השבט הראשון על פני הכוכב – סימן ברור לעליונות הגנטית של גזע לוינשטיין.
 
 
 
מהשלב השבטי השדרוגים ליצור נפסקים ועוברים לעצב תחפושות. הקסדה לא ממש השתלבה עם ראשו הארוך של מושמוש, אך חצאית פראית הלמה היטב את מידותיו. בשלב זה המטרה היא לגבור על השבטים האחרים במעין משחק אסטרטגיה פשוט. ניתן לצוד חיות או לכלוא אותן לטובת הטלת ביצים, לדוג דגים או לקטוף אוכל מעצים, לתקוף שבטים יריבים או להרשים אותם בקול חצוצרות ולהוכיח לכולם שאתם הבוס ואין בלעדיכם עוד.

השלב הבא הוא שלב הציביליזציה, או אם תרצו, עוד משחק אסטרטגיה פשטני. הפעם מושמוש, שכבר הפך למנהיג אמיץ, מצא את עצמו נלחם בחבריו לגזע לוינשטיין, שבחרו להתנגד לשלטון יד הברזל אותו הנהיג. ברחבי הכוכב עוד ניתן למצוא יצורים חייתיים ושבטים פרימיטיבים, אך כעת האתגר האמיתי הוא לאחד את הגזע תחת שלטונו האחד של יהוגמגמש לוינשטיין הראשון. ניתן לעשות זאת על ידי שימוש בכוח צבאי, סחר או דת. התכלית היא להשתלט על כל הערים, ליצור חללית ולצאת לכוכבים. שחקנים אמנותיים יתעכבו כאן רבות בהכנת רכבים, ספינות, מטוסים ובניינים מסוגים שונים על מנת למלא את הכוכב. העורכים הגמישים מאפשרים ליצור כמעט כל דבר מאפס, או להתעצל ולהשתמש ביצירה של מישהו אחר.

 

הדרך לחלל רצופה בכוונות טובות

 
למרבה האכזבה, אף אחד מארבעת השלבים הראשונים אינו מצליח לעמוד בציפיות. שני השלבים הראשונים קצרים וחסרי תוכן, ושלבי האסטרטגיה פשוטים וחסרי עומק. כל מי שציפה שהשלבים הללו יגרמו לנו להרגיש כמו בוראי עולמות צפוי להתאכזב. למעט העורכים המשוכללים, האפשרויות מאוד מוגבלות, האתגר אינו גדול ומרכיבי המשחק חסרי גיוון. עם זאת, במהרה מתברר שכל מה עברנו אינו אלא הכנה לחלק המרכזי והגדול ביותר – שלב החלל.

שלב החלל עצום. יש מאות כוכבים לחקור וגזעים לפגוש, באופן שמזכיר את Star Control 2 האגדי. כל מה שלמדנו במהלך הדרך משרת אותנו במהלך מסעותינו. על פני הכוכבים ברחבי הגלקסיה ניתן לצפות ביצורים בכל שלבי ההתפתחות מתרוצצים להנאתם ומקימים שבטים וערים משלהם. מראה היצורים הפרימטיבים מזכיר כי עד לפני רגעים ספורים הגזע שלנו היה שם למטה במקומם, צופה בכוכבים ומתחבא בבהלה כשחללית בלתי מזוהה מגיחה מתוך השמיים.
 
המשימות הראשונות יגיעו מכוכב האם, אך במהרה ניתן לחבור גם לאימפריות חלליות אחרות ולבצע עבורן משימות. הגזעים אותם תפגשו באים בכל הגדלים והצורות, כוללים אופי יחודי ולעיתים יבדרו אתכם עם סגנון התבטאות משעשע משלהם. ניתן לרקום הסכמי סחר ושלום, להציל ידידים מפלישות אויב ומשברים אקולוגים, לעסוק באיסוף ומכירת תבלינים צבעוניים, לעוף למרחקים, לישב כוכבים, להשמיד אויבים ולהרחיב את האימפריה בדרכי שלום או מלחמה. גם בשלב זה היצירה אינה תמה. ניתן להשתמש בכלים מיוחדים על מנת לעצב מחדש כוכבים, לצבוע אותם בשלל צבעים, לשנות את האטמוספרה וליבא צמחים ויצורים מכוכבים אחרים.

גם כאן חלק מהמשימות מעצבנות, רדודות וחוזרות על עצמן (כמה פעמים אפשר לצוד יצורים בעלי וירוס קטלני?), אך מבחר עצום של דברים לעשות מכפר על כך בקלות. לאחר דרך כה ארוכה, לצפות בגזע שלכם משתלט על החלל זו הנאה צרופה. עם זאת, גם שלב החלל לוקה בחסר ולעיתים מבלבל. מצער שדווקא החלק הגדול והמוצלח ביותר הוא גם הקר והמרוחק ביותר. הקלף המנצח של Spore הוא היצירות של השחקנים, אך לאחר מספר שעות בשלב החלל ספק אם תעיפו לכיוונם מבט בזמן שאתם משמידים עוד מעצמה עוינת. שלב החלל אמנם מראה את ההיקף העצום של היצירה האנושית, אך איננו מאפשר לנו להפגש איתו מקרוב, כמו בשלבים המוקדמים והמוצלחים פחות.

 
 

בורא עולמות ומחריבם

Spore עושה דברים מדהימים ויחודיים, אך בתור משחק זה לא תמיד מספיק. כל אחד ימצא כאן משהו לאהוב ומשהו לשנוא, ושום ביקורת (כולל זאת) לא תצליח להכיל את כל מה שניתן להגיד על הכותר המהפכני של וויל רייט. בעוד Spore עוסק באבולוציה של העולם, הוא מהווה חוליה בשרשרת האבולוציונית של תעשיית המשחקים. היקום העצום מדגים את היקף החוויות הבלתי מוגבל של הבידור האינטראקטיבי.

אין לדעת אילו הפתעות צפויות לכם ובאילו יצורים מוזרים תתקלו במהלך מסעותיכם. כמות התוכן עוצרת נשימה, אך למרבה הצער אף פרט במשחק אינו מספיק עמוק על מנת לגרום לנו לחזור אליו שוב. כותרים מהפכניים מסוג זה לעיתים מסתכנים בכך שמרכיבי המשחק השונים יהיו פחות מלוטשים, אך עדיין ניתן להעריך את השאפתנות. האם המסע המרתק בתוך נבכי היצירה האנושית יצליח להשכיח מכם את הבעיות? זו שאלה עליה תאלצו לענות בעצמכם...

יתרונות
צרו את גזע החיזרים המוזר ביותר העולה על דמיונכם, וחקרו יקום מלא ביצירות אפילו יותר מוזרות משלכם

חסרונות
מרכיבי משחק פשוטים, רדודים ולעיתים משעממים, שאינם מצדיקים את ההבטחות הרבות שהרעיפו עלינו המפתחים

הציון הסופי: 87
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by