ב-גיימר
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת 
Grand Theft Auto IV - PC 
 
 GTA IV - הפעם במחשב    צילום: Rockstar    
ביקורת |
 
אילן גלר

ההתקנה ארוכה ומעצבנת. המחשב שלכם יקרוס תחת העומס ויוציא עשן עוד לפני שתגיעו לתפריט הפתיחה. אבל את הסבל הזה כדאי לשרוד – שכן מעברו השני ממתין לכם אחד ממשחקי הפעולה הטובים ביותר בהיסטוריה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהכנסתי את התקליטור של GTA IV לכונן ה-DVD בפעם הראשונה, המשחק ביקש שאתקין אותו לכונן הקשיח. לגיטימי ומקובל. המחשב שלי טחן במשך קרב ל-40 דקות, ואני הלכתי לטחון קערת קורנפלקס. מייד לאחר שההתקנה הסתיימה, המשחק דרש לעדכן את קבצי המערכת של ה-Rockstar Social Club, מערכת קהילתית המהווה חלק בלתי נפרד מהמשחק. אין ברירה, הסכמתי. עוד כמה דקות חלפו להן, ובשעה טובה הופיע על המסך שלי תפריט גדול ויפה, ובו הכפתור הכה מושך "Play".

אני לוחץ – והנה נפתח לו תפריט נוסף, הדורש ממני להוריד מהאינטרנט באופן ידני עדכון למערכת Games for Windows LIVE, איזו שטות של מיקרוסופט שאנשי Rockstar התעקשו להצמיד למשחק החדש שלהם. למה זה לא מתעדכן אוטומטית? "כי יש באג", כתוב לי בפירוש בדף אינטרנט כעור ומאולתר שאותו הרימה Rockstar רק כדי לעצבן אותי. "מתישהו נתקן אותו – בינתיים לך תשבור את הראש".

עוד עשר דקות, עוד לחיצה על Play, והנה צץ לו תפריט חדש הדורש ממני להקליד את המספר הסיריאלי של המשחק המודפס לו בצידה האחורי של חוברת ההוראות, ואז להמתין בזמן שהמשחק מתחבר לאינטרנט, בודק את תקינות המספר, ומרשה לי להמשיך. בשעה טובה, גרסת המחשב האישי של GTA IV סוף-סוף מתחילה לעבוד.
 

חוזרים לעיר הגדולה

 
בינינו, אתם הרי לא צריכים שאספר לכם על Grand Theft Auto IV. בזמן שחלף מאז שיצא לפלייסטיישן 3 ולאקס-בוקס 360 כבר שמעתם עליו מספיק, ואם לא - צמד הביקורות שלנו תעשנה את העבודה היטב. מה שאתם באמת זקוקים לו כעת הוא פסק דינה של גרסת ה-PC החדשה, זו שחיכינו לה כל-כך הרבה, זו שעד לפני כמה חודשים לא היינו בטוחים כלל בעצם קיומה.

ובכן, GTA IV עובר את המבחן... בשן ועין. מלאכת ההמרה הייתה בדיוק טובה מספיק בכדי לא להרוס את כל מה שהפך את המשחק הזה לכה מוצלח בגרסאות המקוריות. וזה לא שהחבר'ה ב-Rockstar לא ניסו להרוס: ההתקנה המפרכת שאותה תיארתי בפתיחת הכתבה היא רק סימפטום אחד לבעיה. אחר כך עוד תגלו שחייבים לפתוח שני חשבונות נפרדים ב-Social Club וב-Games for Windows, ושהבאג בתהליך ההתקנה הוא ממש לא התקלה האחרונה שבה תתקלו. הכל פתיר, ואולי עוד יתוקן בטלאי אחד או שניים. בינתיים, אי אפשר להתחמק מהתחושה שהמשחק הזה יצא לחנויות לאו דווקא כי היה מוכן, אלא פשוט כדי לא לפספס את עונת החגים של 2008.

אך כאמור, כל אלו הם מכשולים שלא יסיטו אתכם בסופו של דבר מדרככם אל הדבר האמיתי: משחק הפעולה הטוב ביותר של השנה, אם לא משחק הפעולה הטוב ביותר בהיסטוריה. כשהאקשן מתחיל – ובהנחה שיש לכם מחשב גיימינג מודרני ויקר שיוכל לעמוד במעמסה – אתם תשכחו חיש מהר את כל הכשלים הטכניים שעקבו אתכם, ותשקעו לכם בתוך Liberty City, בתוך סיפורו המרתק של העולה החדש ניקו בליק, שמגיע לארה"ב בחיפוש אחר עושר ואושר, ומגלה חיש-מהר שהסיפורים ששמע על ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות הם פארסה אחת גדולה.

 
 

תוספות בלעדיות

 
השליטה באמצעות המקלדת והעכבר נוחה לפחות כמו זו של בקר השליטה הקונסולי. אם תרצו, תוכלו כמובן לחבר למחשב את הגיימפד של האקס-בוקס 360, אולם אין כל צורך ממשי בכך. סדרת GTA נולדה במחשב, ומרגישה כאן יופי. אני בטוח שלא יחסרו מביניכם שחקנים שלא יבינו לעולם איך אפשר לשחק בכותר פעולה בכל דרך אחרת, ובמהלך ההרפתקה שלכם ב-GTA IV לא תרגישו אפילו לרגע אחד שלא חשבו עליכם מספיק, ולא דאגו להתאים את המשחק במיוחד עבורכם.

חיבורי אינטרנט ורשתות חברתיות משוכללות הן עניין חדש יחסית בקונסולות, אך היות שבעלי ה-PC כבר התרגלו מזמן לחיים המקוונים, טרחו אנשי Rockstar על פיתוח תוספת המנצלת היטב את הטבעיות שבה בעלי המחשב האישי מחוברים לרשת. אני מתכוון כמובן לעורך הוידאו, ה-Replay Editor, שמאפשר לכם בלחיצת כפתור אחת להקליט את שלושים השניות האחרונות שעברתם במשחק, ואז לערוך אותן תוך בחירת זוויות מצלמה ייחודיות, תוספת כיתובים ואפקטים, וחיבור סצנות שונות שצילמתם האחת אל השנייה. את התוצאות – שיהיו מרהיבות כמעט בכל מקרה – תוכלו להעלות בקלילות לאתר דמוי YouTube, ולשתף עם כל העולם.עוד בענייני אינטרנט, כדאי לציין שאם כבר נרשתם לכל מה שצריך והצלחתם להתחבר, גרסת ה-PC תאפשר לכם לשחק בו-זמנית עם עוד 31 שחקנים, בעוד שגרסאות הפלייסטיישן 3 והאקס-בוקס 360 הוגבלו ל-16 שחקנים בלבד בכל מפה. כצפוי, הממשק שמאפשר לכם להזמין שחקנים למשחק שלכם – או להצטרף למשחקים של אחרים – הרבה יותר משוכלל מזה שבגרסאות הקונסוליות, ועם זאת גם יראה הרבה יותר פשוט וטריוויאלי לאלו שכבר רגילים לעניין.
 
 

לא הצליחו להרוס

 
למרות הבחירה התמוהה ב-Games for Windows, למרות שלל הבאגים שעליהם מדווחים שחקנים חסרי-מזל (אני חייב להודות שבמחשב שלי, המשחק נתקע רק פעמיים לכל אורך ההרפתקה...), Grand Theft Auto IV הוא עדיין משחק מצוין שפשוט אסור לכם לפספס. אם מצב המשחק מרובה-המשתתפים הוא זה שמעניין אתכם, אפילו אעז ואומר שגרסת ה-PC היא העדיפה עבורכם, בהנחה שבמהלך השבועות הקרובים תתקן Rockstar את כל התקלות הדחופות.

קחו בחשבון שזה לא יהיה קל. קחו בחשבון שבהתחלה אתם עוד תתעצבנו, והרבה. אם זה היה כל משחק אחר, אולי התלאות הטכניות הללו היו מתישות אותנו מייד – אבל במקרה של GTA IV נהיה מוכנים להמשיך ולסלוח. אז כן, תאלצו להתקין, ולהירשם, ושוב להתקין ושוב להלחם עם הגדרות שונות ומשונות, אבל מה שתקבלו בסופו של דבר כל-כך שווה את זה!

עוד דבר שאותו תוכלו לעשות הוא פשוט להפסיק לגנוב, במקרה שזה, חלילה, מה שאתם עושים. הרי ברור לגמרי שאם GTA היה מגיע קודם למחשב ורק אחר כך לקונסולות, היינו מקבלים גרסה הרבה יותר בשלה ומוכנה. אם הבאגים של GTA IV יהפכו לתירוץ לגנוב אותו, אני מוכן להמר שזה יהיה גם ה-GTA האחרון שיגיע ל-PC.

יתרונות
זה עדיין GTA IV – אחד ממשחקי הפעולה הטובים ביותר בהיסטוריה. אם אתם לא בטוחים למה אני אומר את זה, לחצו כאן
עורך הוידאו הוא תוספת מבריקה, שמעניקה למשחק ערך מוסף בלתי צפוי
השליטה במקלדת ועכבר נוחה מאוד ומרגישה טבעית ולא מאולצת
ההבדל בין מפה עם 32 שחקנים ובין מפה עם 16 שחקנים אדיר – נסו ותבינו

חסרונות
תצטרכו לעבור שבעה מדורי גיהינום לפני שהאקשן יתחיל. GTA IV לוקח בקלות את פרס "המשחק המסובך ביותר להתקנה"
האינטרנט מלאה בדיווחים על באגים ותקלות. ב-Rockstar מבטיחים פתרונות, אבל אנחנו עדיין מחכים
למה Games for Windows? למה?! למה זה טוב?
אם אין לכם מחשב גיימינג חזק – תאלצו לסבול מגרפיקה לא מרשימה בעליל

הציון הסופי: 89

 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by