ב-גיימר
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת 
Fallout 3 
 
 Fallout 3. עולם ווירטואלי מדהים   
ביקורת |
 
שחר לנגבהיים

באיחור מה, שלחנו את שחר לנגבהיים לסיור בעולם החרב של Fallout 3. מאז לא ראינו אותו, אבל קטעים ששלח מיומן המסע שלו מובאים כאן לפניכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
להתחיל לשחק ב-Fallout 3 פירושו לא להפסיק לשחק Fallout 3 הרבה מאוד זמן. זהו אחד מהמשחקים הממכרים, האווירתיים, המרתקים והארוכים שיצאו לאחרונה. התחלתי לשחק Fallout וכאשר יצאתי, ממצמץ ומופתע מהעולם שמחוץ לכספת בה סגרתי את עצמי במשך הימים האחרונים, הייתי המום למדי.
 

התבגרות

 
המסע שלי ב-Fallout התחיל בחוויית יצירת הדמות המוצלחת ביותר שראיתי במשחק תפקידים: הכותר מלווה את השחקן מרגע לידת הדמות ועד בגרותה, כאשר כל יסודות יצירתה, מהמראה ועד המיומנויות, מעוצבים במקביל להתבגרות התינוק לילד, נער ובוגר. סיימתי ליצור את הדמות, ואי שם בסביבות יום ההולדת ה-19 אבי ברח מהכספת, אותו מרחב תת-קרקעי מוגן מקרינה בה גדלתי, ועורר מהומה. השומרים רודפים אחרי, לא ברור למה, וידידויות שיצרתי בעבר הצליחו להשיג לי מעבר נסתר אל מחוץ לכספת ואפילו אקדח.

התחלתי להתגנב החוצה, כאשר חלפו מולי שני שומרים. הפעלתי את מערכת עזרת הכיוון של חברת Vault-tec (הV.A.T.S.) שהדגישה את כל איברי השומרים. לראשון יריתי ביד עד שהוא הפיל את כלי הנשק שלו, ולשני יריתי בראש ירייה אחת. ירייה אחת שהעיפה את ראשו מגופו והציפה את החדר בנתזי דם. ברחתי, המום מהאלימות, ויצאתי אל העולם הגדול.
 

מכירים את ארה"ב מחדש

 
בימים שלאחר מכן שוטטתי בשממה ולמדתי להכיר את ארה"ב בשנים שלאחר המלחמה הגרעינית שחרבה אותה. הייתי אומר שהיא יפהפייה, אך זו לא המילה שתתאר אותה נכון. אולי מחרידה, אולי נוראית – ואולי הכל ביחד. ההריסות המקיפות מכל כיוון, המדבר שהפצצות הביאו, הערים החרבות בהן חיים אנשים מסכנים בעוני וצמא מתמיד... אפשר רק לתאר את כל זה כמרשים, אם לא מדהים.

ראיתי כל פינה ופינה באזור וושינגטון, וחופש התנועה הדהים אותי. יכולתי ללכת לאן שארצה, לגלות מקומות חדשים בעצמי או לעקוב אחרי הנחיות של המיעוט שהיה מוכן לדבר איתי לפני שהוא יורה בי. מפתחות המרחב היו בידי, והשיקול היחיד בו הייתי צריך להתחשב הוא איפה נמצאות הכנופיות החזקות יותר, שיטבחו בי.

 
 
 

חוזים מעבר לקבר

דווקא כאן, בשיטוטיי, מצאתי כמה בעיות בעולם. לפני כמה ימים סיפרתי לשריף של עיירה שבמרכזה פצצת אטום רדומה שמישהו מתכוון לפוצץ את הפצצה. כאשר השריף הגיע לעצור את אותו האדם, הוא ירה בשריף וחיסל אותו. בתגובה, הרגתי את הרוצח. כמה ימים לאחר מכן החלו לרדוף אחרי שכירי חרב ורוצחים – וכאשר חיסלתי אותם, גיליתי שההוראות יצאו תחת ידו של אותו אדם שהרגתי קודם לכן. כנראה שמשהו במשחק לא וידא שהוא יהיה בחיים, או שבעולם של Fallout הוצאת חוזים מעבר לקבר היא מנהג מקובל.

זו הייתה הנקודה בה נשלפתי מחוויית המשחק והתחלתי להסתכל עליו מבחוץ. היו עוד בעיות – במנוע המשחק היו צרות של מציאת דרך לתושבי העולם, ואפשר היה לראות שהמעבר של הסדרה הזו לגרפיקה תלת מימדית לא הייתה חלקה לגמרי.האווירה החזקה והעיצוב הפרטני של המשחק מצוינים, אבל מה שפעל בסדרת Fallout במבט עליון פחות פועל מנקודת מבט הדמות. פתאום הצבתם של לייזרים ורובוטים מרחפים צד אל צד עם טכנולוגיה מיושנת כמו מחשבים ומקלטי רדיו ענקיים הרבה פחות מתאימה למשחק, וגורמת לצרימה משמעותית.
 

מצוין מכדי להיפגע

גם האקשן לא היה משהו. כאשר לא משתמשים במערכת ההנחיה משחק היריות סתמי, ותלוי יותר מדי במצב תחזוקת הנשק. כאשר כן משתמשים במערכת – ובכן, ראשים מתפוצצים ואיברים נגדעים מתיישנים מהר מאוד, וכל הדימום הזה הופך למעצבן, מסתבר.

אבל ברגע בו הצלחתי לעצום את העיניים ולשקוע חזרה אל תוך המשחק, שוב לא ראיתי את כל אלו. כזה הוא Fallout 3 – משחק עם לא מעט בעיות, אבל הוא מספק חוויה כל כך חזקה, שחייבים לסלוח לו. הוא פשוט מצוין מכדי להיפגע מבעיות שהיו הורסות משחק אחר.

יתרונות:
עולם ענק וחופשי לחלוטין
אווירת חורבן מצוינת
תחושת מטרה וכיוון מתמשכות

חסרונות:
הרבה בעיות קטנות שרואים כשמסתכלים יותר מדי מקרוב, יותר מדי זמן
ממכר בטירוף

הציון הסופי: 92

 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by